Szinte nem múlik el nap, hogy valahol ki ne rabolnának egy trafikot. Némelyek ezt a befóliázott kirakatoknak tulajdonítják, így ugyanis kívülről nem lehet látni, hogy odabent éppen bűncselekmény van folyamatban, és ezt használják ki az elkövetők. Mások mélyebb társadalmi folyamatokat is sejtenek: szerintük a trafikok manapság az uralkodó Fidesz osztály elnyomó politikai és gazdasági hatalmának szimbólumai, ezért trafikot rabolni némelyek szemében nem közönséges bűntett, hanem a rendszerrel szembeni aktív ellenállás egyfajta kifejeződése. Megint mások a gyorsan növekvő cigaretta árak elleni tiltakozás sajátos eszközét látják a trafikrablásokban és olyanok is vannak, akik a pőre nikotinéhség csillapíthatatlan szenvedélyét vélik felfedezni a jelenség mögött.
Nem tartjuk illetékesnek magunkat, hogy állást foglaljunk a trafikrablások okait illetően, azzal kapcsolatban viszont vannak ötleteink, hogyan lehetne az elharapózó rablásokat egészséges mértek közé visszaszorítani.
A rendőrség ugyanis abban a reményben, hogy valaki felismeri a tetteseket, sorra nyilvánosságra hozza a rablások videó felvételeit. Ezek nem csak arra jók, hogy a kevésbé felkészülteket vizuális oktatásban részesítsék az eredményes trafikrablás általános és egyedi fogásaival kapcsolatban, hanem a felvételek alapján a bűncselekmények megelőzésével kapcsolatban is vonhatók le bizonyos következtetések. Elemzéseink szerint ajánlatos lenne például, ha a trafikosok egy kicsit gyanakvóbbak lennének a kuncsaftjaikkal szemben. A pult mögött állók figyeljék meg esetenként, van-e ténylegesen síléc annál a vevőnél, aki símaszkban tér be vásárolni. Ha nincs, akkor lehet elkezdeni gyanakodni. Snowboard még elfogadható, a szánkó határeset.
A divat gyorsan és átlagember számára szinte követhetetlenül változik, azonban a jelenleg uralkodó divatirányzatokat ismerve, ha valaki a nejlonharisnyát a lába helyett a fejére húzza, és úgy ugrik le a trafikba egy pakli dohányért, akkor kisebb valószínűséggel divatdiktátor és nagyobb valószínűséggel trafikrabló. A fején csuklyát viselő és az arcát sállal eltakaró vásárló is gyanús lehet, bár nem feltétlenül tekintendő potenciális rablónak. A csuklya manapság divatjelenség a fiatalok körében, a száj-és orrnyílások eltakarása a hideg elleni védekezés egyfajta hatásos eszköze. Ilyen esetekben legyen a gyanakvás szezonális jellegű: nyáron indokolt, télen opcionális.
A részletek fontosak ugyan, de ajánlatos alaposan megfigyelni minden vásárló teljes ruházatát: a hétköznapi viselet dohányáru vásárlásakor teljesen elfogadható, ám ha valaki inkognitóban jön, akkor valószínűleg nem tisztességesek a szándékai.
Alapos gyanú esetén is járjunk el azonban körültekintően, mert lehetnek a szabály alól kivételek: ha a símaszkos vásárló agresszíven viselkedik, például üvöltözik, fenyegetőzik, lökdösődik, fegyvernek látszó tárggyal hadonászik, sőt lövöldözik, akkor van annak elég nagy valószínűsége, hogy az illető a belügyminiszter közvetlen irányítása alá tartozó Terrorelhárítási Központ (TEK) kommandósa, aki hivatalos ügyben jött. Ilyenkor az ellenállás nem csak hogy hiábavaló, hanem eljárást is von maga után.